Astygmatyzm – świat w krzywym zwierciadle

Oczy to jedne z najważniejszych organów w naszym ciele. Pełnią przede wszystkim funkcję odbierania i przetwarzania obrazu, przez co łatwiej nam się przemieszczać oraz wykonywać podstawowe czynności. A poza tym – podziwiać świat, doświadczać piękna, kolorów i wielu innych, bardziej lub mniej przyjemnych bodźców. Pomimo wielu mechanizmów obronnych wykształconych w wyniku ewolucji i warunkujących strukturę kostną czaszki czy też różnorakie osłony dla oka (rzęsy, powieka itd.), ten delikatny narząd wciąż jest wystawione na niebezpieczeństwa: zanieczyszczenia, kontakt z ciałami obcymi, urazy i tym podobne. Do najpopularniejszych (a zarazem najbardziej rozpoznawalnych) zagrożeń dla oczu, należą wrodzone albo nabyte wady wzroku, wśród których można wyróżnić krótko- i dalekowzroczność oraz astygmatyzm, inaczej niezborność rogówkową.

 

Czym jest astygmatyzm?

astygmatyzm co to jest

Pojęcie astygmatyzmu definiowane jest z pomocą trudnych, fachowych zwrotów z dziedziny optyki. W każdym poradniku albo encyklopedii zdrowia natrafimy na słowa, których nie znamy i których nie zrozumiemy. Tymczasem schorzenie, na które cierpi znaczący odsetek populacji Ziemi, polega tak naprawdę na zniekształceniu widzenia z powodu nieregularnego kształtu rogówki oka, czyli powierzchni szklistej mieszczącej się tuż przed siatkówką. Prawidłowa budowa gałki ocznej przypomina piłkę tenisową, natomiast u osób z astygmatyzmem kształt kojarzy się raczej z piłką do futbolu amerykańskiego. Chore oko nieprawidłowo ogniskuje promienie świetlne, skupiając wiązki w dwóch lub więcej ogniskowych (w przeciwieństwie do jednej ogniskowej na siatkówce u osób zdrowych). W efekcie uzyskiwany obraz ulega rozmyciu. Astygmatyk nie jest w stanie zobaczyć w prawidłowy sposób linii prostej, odległych punktów świetlnych, obu ramion krzyża jednocześnie.

 

U osób cierpiących na to schorzenie często pojawiają się zaburzenia przestrzeni, co może być bardzo niebezpieczne, o ile astygmatyk jest kierowcą lub choć czasami siada za kółkiem. Astygmatyzm niekiedy pojawia się w parze z krótkowzrocznością (wtedy oba ogniska leżą przed siatkówką), a także z dalekowzrocznością (w przebiegu której ogniska są za siatkówką). Nie są znane dokładne przyczyny ujawnienia się astygmatyzmu, wiadomo jedynie, że jego pojawianie się ma związek z genetyką. Jeżeli ktoś z rodziny wcześniej cierpiał na tę przypadłość, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że u nas też się pojawi. Łatwo jednak stwierdzić, czy ktoś ma niezborność: w jej przebiegu pojawiają się silne bóle głowy, mrużenie przemęczonych oczu, przekrzywianie głowy, w niektórych przypadkach nawet częstsze mruganie (mające na celu wyostrzenie obrazu wymuszanymi zmianami ogniskowej).

 

 

Nowoczesność w odpowiedzi na wady wzroku – leczenie astygmatyzm jak leczyć astygmatyzm

Wraz z postępem technologicznym, nastąpiła swego rodzaju rewolucja w wykrywaniu i leczeniu dotychczas chorób, także tych optycznych. Aby rozwiązać swoje problemy ze wzrokiem, wpierw należy udać się na konsultacje do specjalisty, który za pomocą odpowiednich przyrządów i nowoczesnych maszyn dokona rozpoznania stopnia zaawansowania astygmatyzmu i ustali metodę korekcji wady poprzez dobór soczewek cylindrycznych, sferycznych albo kontaktowych (torycznych), przeznaczonych do noszenia dla osób ze zniekształconymi rogówkami. Jednak te metody mogą być tymczasowe. Ostatecznym rozwiązaniem problemu z astygmatyzmem jest laserowa korekcja wzroku, nieinwazyjny sposób na trwałą zmianę krzywizny rogówki. Okulista po serii badań wskazuje, jaki jej rodzaj będzie najlepszy dla pacjenta – do wyboru są trzy: LASIK – dla wad nieprzekraczających wartości 6 dioptrii, modelującą całą powierzchnię rogówki. Drugą popularną jest PRK, czyli keratektomia fotorefrakcyjna, korygująca centralny obszar uszkodzonej warstwy gałki ocznej. Ostatnia, chętnie wybierana, to EpiLasik (do 3 dioptrii), zalecana w przypadku cienkiej rogówki, odznaczająca się dodatkowo mniejszym ryzykiem zamglenia wzroku po zabiegu.

 

Dzięki rozwiązaniom współczesnej okulistyki, pacjenci z bardzo dużymi wadami wzroku są w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie – wykonywać prace fizyczne czy biurowe, przyswajać informacje poprzez czytanie czy korzystać z telefonów z małymi ekranami. Jednak bez wczesnego wykrycia u okulisty możemy sami sobie nieświadomie zaszkodzić późniejszym pogłębieniem wady, przez lata pozostając nieświadomymi tego, że mamy astygmatyzm. Potwierdzenie istnienia wady wzroku może mieć kluczowe znaczenie dla zwiększenia ochrony wrażliwych gałek ocznych, które będą wymagać szczególnej pielęgnacji od momentu ujawnienia problemów z nieostrym widzeniem. Tymczasem istnienie sposobu na całkowite lub tymczasowe wyeliminowanie wady poprzez poddanie się operacji laserowej powinno nas motywować do podjęcia leczenia. Dzięki niemu nie będziemy musieli nosić w przyszłości okularów czy szkieł kontaktowych. Co ważniejsze – pozwoli nam to cieszyć się pełnią barw i widoków w życiu codziennym.

 

2 thoughts on “Astygmatyzm – świat w krzywym zwierciadle

 • 2016-10-19 at 13:07
  Permalink

  Mam astygmatyzm i zgadzam się z każdym słowem w tym artykule. Niestety boję się zabiegów na oczach i dlatego wciąż czekam z zabiegiem LASIK.

  Reply
  • 2016-11-10 at 09:35
   Permalink

   Czasami nie warto czekać :). Dobrze działający wzrok wynagrodzi stres i niedogodności związane z operacją :).

   Reply

Napisz, co myślisz!

%d bloggers like this: