Niezawodne sposoby na rozstępy w ciąży

Ciąża to cudowny czas w życiu kobiety, która przygotowuje się wtedy do stania się pełnowymiarową mamą i przewodniczką dla swojego dziecka, odkrywa siebie na nowo, planuje wielkie zmiany w trakcie i po. Wraz z nowym, odmiennym stanem, pojawia się więcej różnic w zachowaniu, ale przede wszystkim w wyglądzie (np. rozstępy w ciąży). Te ostanie nie zawsze zostają ocenione jako korzystne. W jaki sposób zapobiegać rozwojowi takich najczęściej nieodwracalnych, widocznych skaz na urodzie, które mogą przydarzyć się w ciąży? Najlepiej, aby metody walki z nimi były mało inwazyjnie i bezpieczne, przynajmniej dopóki nie nadejdzie termin porodu? Czy w polskich warunkach można skutecznie wypowiedzieć walkę szalejącym hormonom i przetrwać ciążę bez zamartwiania się, co potem?rozstępy w ciąży

Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna. Właściwie nie da się zawyrokować jednoznacznie, bowiem każdy człowiek posiada zestaw cech, które odróżniają nas od siebie nawzajem. Nie chodzi tu wyłącznie o takie banały jak zewnętrzne cechy wyglądu. Także nasze łańcuchy genetyczne wpływają na predyspozycje do wystąpienia określonych dolegliwości. Doskonałym przykładem jest tendencja do rozstępów, czyli zmian bliznowatych w warstwie właściwej skóry, formujących się w wyniku nieprawidłowego działania dwóch białek: elastyny i kolagenu. To one są odpowiedzialne za ujędrnianie i napinanie skóry, nadając jej zdrowy wygląd. Jeżeli pojawią się pewne zaburzenia w ich produkcji, spowoduje to kruchość siatki włókien kolagenowych, co ostatecznie doprowadzi do ich systematycznego rozrywania. U kobiet w rejonach piersi, dekoltu, brzucha, ud oraz pośladków zaczynają się tworzyć poprzeczne, różowe oraz wklęsłe linie, psujące estetykę skóry.

Rozstępy są na tyle podstępnym problemem, że mogą dotknąć każdego: kobietę, mężczyznę, osobę otyłą, wysportowaną, w okresie nagłego wzrostu. Powodują dyskomfort psychiczny i bywają przyczyną kompleksów. Kobiety wykazują większą podatność na powstawanie rozstępów, bez względu na wiek – bywają przypadki, że młode dziewczyny wchodzące w okres dojrzewania zaczynają dostrzegać je na skórze. Są też bardzo częstym problemem w czasie oczekiwań na dziecko – rozstępy w ciąży to prawdziwa plaga. U kobiet w ciąży zmiany bliznowate najczęściej pojawiają się pomiędzy szóstym a siódmym trymestrem, a wstępne przeobrażenia, niewidoczne gołym okiem, następują najczęściej w pierwszym. Generalnie za główne przyczyny drastycznych w skutkach rozpadów włókien z kolagenu uważa się: gwałtowny wzrost albo spadek masy ciała, widoczne zwłaszcza podczas ciąży, do tego tabletki antykoncepcyjne oraz leki hormonalne, ćwiczenia na siłowni i rozrost tkanki mięśniowej, intensywny wzrost, nieprawidłowa praca fibroblastów.

Pomimo tak rozbudowanej listy czynników wywołujących rozstępy, stwierdzenie dokładnego momentu ich powstawania może okazać się rzeczą niemożliwą do wykonania. Dlaczego? Bo oprócz delikatnego swędzenia skóry w miejscach przeciążenia kolagenu, nie występują inne objawy, przez co ciężko podjąć się działań profilaktycznych. Jednak pielęgnacja przemęczonego naskórka nigdy nie zaszkodzi.rozstępy w ciąży - jak zwalczyć

Bezpieczne metody zapobiegania rozstępom w ciąży

Kiedy rozpocząć zmagania z redukcją szpetnych rozstępów w ciąży? Wyróżnia się dwa typy rozstępów, warunkujących podejmowanie jakichkolwiek czynności, mających za zadanie zlikwidować albo zmniejszyć widoczność ‚tygrysich pasków’. Pierwszy to te w kolorze czerwonym, ewentualnie różowym albo fioletowym – oznacza to, że zdrowe warstwy skóry starają się jeszcze walczyć ze stanem zapalnym w strategicznych miejscach i można próbować poprawiać te rejony domowymi sposobami. Jeżeli jednak zauważymy je za późno lub podejmiemy niewłaściwą pielęgnację, same przyczynimy się do fazy zanikowej, charakteryzującej się zmianą koloru na perłowy. Wtedy najlepsze preparaty kosmetyczne nie będą już odnosić żadnych rezultatów i konieczne stanie się poddanie zabiegom medycyny estetycznej.

Dla ciężarnych optymalnym okresem na zapisywanie się na terapie w specjalnej klinice powinien być termin nie wcześniejszy niż po laktacji. Natomiast nie ma żadnych przeciwwskazań dla sięgnięcia po bezpieczne produkty i zioła z domowej apteczki, które nie wpłyną na stan rozwijającego się płodu. Bez problemów znajdziemy kremy na rozstępy w ciąży dedykowane młodym mamom, dostępne w aptekach oraz drogeriach wysokiej jakości. Najskuteczniejsze są te zawierające kolagen, a ich wklepywanie i wmasowywanie pozwoli lepiej odżywić uszkodzoną skórę. Niewielkie linie dobrze zareagują na kosmetyki z oliwą z oliwek, miąższem aloesowym, płynnymi witaminami C oraz E, kwasem hialuronowym, sokiem z cytryny, te mające właściwości złuszczające (peelingi) oraz kojące (maseczki). Kąpiele z dodatkiem soli oczyszczają skórę z toksyn i innych zanieczyszczeń, potęgując siłę działania środków pielęgnacyjnych, a prysznice z naprzemienną ciepłą i zimną wodą wpływają pozytywnie na ukrwienie. Ważna jest też dieta, lecz dla kobiet w ciąży powinna być przedyskutowana z lekarzem ginekologiem, czy któryś składnik w niej zawarty nie zaszkodzi przebiegowi ciąży. Wszak zdrowie matki i dziecka jest znacznie ważniejsze niż zapobiegnięcie powstaniu rozstępom w ciąży.Żadna kobieta nie będzie zadowolona, jeśli zauważy u siebie zagęszczenie rozstępów w mniej i bardziej widocznych miejscach. Zwykle towarzyszy im uczucie wstydu, kiedy przychodzi do pokazania części ciała naznaczonej bliznami. „Właścicielki” rozstępów zrobią wszystko, by uniemożliwić ich nadmierny rozwój, nawet gdy konieczne stanie się poddanie zabiegowi z nakłuwaniem igłą. Nie jesteśmy jednak same w tej walce, bo na ratunek przychodzą nam setki przepisów na własnoręcznie przyrządzane maści, które poprawią koloryt oraz wygląd rozstępów w ciąży, z kolei producenci kosmetyków wychodzą naprzeciw potrzebom, oferując liczne, bezpieczne i przebadane dermatologicznie kremy, które będą mogły być używane nawet przez kobiety w ciąży. Pielęgnacja powstałych w ciąży rozstępów pozwoli nam na wypracowanie zdrowych nawyków pielęgnacyjnych i w przyszłości pomoże nam ustrzec się przed ich dalszym pojawianiem.

 

Napisz, co myślisz!

%d bloggers like this: