Bolesne miesiączki problemem wielu kobiet

bolesne miesiączkiBolesne miesiączki to problem, z którym mierzy się wiele kobiet. Przyczyny bólu mogą być pierwotne i wtórne. Te pierwsze dotyczą przede wszystkim młodych kobiet, w wieku 15-20 lat, ponieważ pojawiają się zwykle około 2-3 lata od pierwszego krwawienia. Jest to dolegliwość, na którą cierpi aż 75% młodych kobiet. Natomiast przyczyny wtórne bolesnych miesiączek mogą wynikać z przebytych chorób lub stanów zapalnych.

 

Kiedy mówimy o bolesnych miesiączkach?

 

Kiedy bólowi podczas miesiączki towarzyszą takie objawy jak zawroty głowy, nudności, biegunki, nadmierny apetyt, nerwowość czy wymioty, mówimy o tak zwanym ZBM, czyli zespole bolesnego miesiączkowania. Są to bardzo przykre dolegliwości, które trwają przez kilka dni i potrafią skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Dlaczego tak się dzieje? Ból spowodowany jest silnymi skurczami macicy. Te z kolei powstają na skutek produkcji hormonów tkankowych- prostaglandyn PGF  2 i PGE 2. Powodują one napięcie i stres, a ból może prowadzić nawet do omdleń. Zaleca się wtedy zażycie środków przeciwbólowych, które hamują wydzielanie prostaglandyn, przynosząc sporą ulgę. Optymalna dawka takich leków to jedna tabletka trzy razy na dobę.

Jednak w przypadku dokuczliwego bólu należy skonsultować się z ginekologiem, który zdiagnozuje przyczynę bólu i zaleci odpowiednie środki. Lekarz może także zalecić kurację hormonalną, ponieważ bolesne miesiączkowanie może wynikać także z zaburzeń w gospodarce hormonalnej.

bolesne miesiączki

 

 

 

Domowe sposoby na bolesne miesiączki

 

 

Środki przeciwbólowe zażyte zanim jeszcze ból osiągnie apogeum zwykle mają 70 % skuteczności. Jeśli więc nadal odczuwamy przykre dolegliwości, możemy wspomóc się domowymi i naturalnymi sposobami:

  • Aktywność fizyczna. Warto uprawiać lekkie formy sportu, ponieważ wzmacniamy układ krążenia i wytrzymałość mięśni macicy. Wskazane są więc marsze, pływanie i gimnastyka. Ważny jest także odpoczynek i zdrowy sen w odpowiedniej ilości.
  • Rozluźniająca kąpiel. Ciepła kąpiel rozluźnia mięśnie, przynosząc sporą ulgę. Należy zadbać także o ciepły ubiór i nie wychładzać organizmu.
  • Picie dużej ilości wody. Odwodnienie sprzyja wydzielaniu hormonu antydiuretycznego, który zwiększa częstotliwość skurczów.
  • Zdrowa dieta. Zdecydowanie należy zrezygnować z niezdrowego jedzenia, dużej ilości kawy i alkoholu, słonych i tłustych potraw, ponieważ przyczyniają się one do większej częstotliwości skurczów i wydłużonego czasu ich trwania.
  • Zioła rozkurczowe. Podczas bolesnych miesiączek zaleca się takie zioła jak niepokalanek pospolity, pluskwica groniasta, olej z wiesiołka oraz kurkumę.

 

Jeśli bolesne miesiączki utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto wypróbować powyższe sposoby, a może się okazać, że dolegliwości zostaną zredukowane do minimum. Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem, który odpowiednio zdiagnozuje przyczynę bólu i w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie.

Napisz, co myślisz!