Cera mieszana – jedna twarz, różne wymagania skóry

Każda z nas chce wyglądać pięknie, odznaczać się zdrową, gładką skórą bez przebarwień i wyprysków. Jednak kiedy w grę wchodzą hormony, nieprawidłowe odżywianie oraz niedostateczna pielęgnacja, trudno jest osiągnąć wymarzony cel. Lata badań dermatologicznych pozwoliły nam odkryć, dlaczego kosmetyki mające za zadanie pielęgnować cerę mieszaną działają u jednej osoby, natomiast u drugiej zdają się nic nie robić albo wręcz działać na niekorzyść. Cały problem sprowadza się do typów cery, określonych przez lekarzy specjalistów według ich cech charakterystycznych oraz tego, że organizm każdej kobiety posiada inne predyspozycje i tolerancję na niektóre składniki.cera mieszana

Jak rozpoznać cerę mieszaną?

Wyróżniamy pięć rodzajów cery: sucha, normalna, tłusta, wrażliwa i mieszana. Ta kategoryzacja jest jednak tylko pewnego rodzaju idealizacją. W rzeczywistości nierzadko te typy mieszają się między sobą, bywa, że występują z dodatkowymi przypadłościami, jak na przykład rozszerzone naczynka albo rumień w strefie T. Kto ma problemy z cerą, przyzna, że nie zawsze twarz ma jednolitą barwę i jest gładka. Czasem jedna jej część może mieć skłonność do łojotoku, do chropowatości czy przesuszenia, co stwarza problemy przy dbaniu o wygląd. Ten opis pasuje do najbardziej problematycznego rodzaju skóry – cery mieszanej. Jak ją rozpoznać? Strefa tłusta znajduje się najczęściej na czole, nosie i brodzie (razem tworząc kształt litery T), z kolei strefa sucha to policzki oraz skronie. Środek twarzy pokryty jest wyczuwalną pod palcami, tłustą i błyszczącą warstwą, która przyczynia się również do powstawania w tym obrębie zaskórników, ropnych wyprysków lub powiększonych porów. Można zauważyć, że trudniej poddaje się myciu. Boczne części twarzy po kontakcie z wodą lub substancjami czyszczącymi będą się ściągać i napinać ze względu na zaburzoną strukturę ochronną, a bez właściwej pielęgnacji ulegać podrażnieniom. Problem z cerą mieszaną tkwi w tym, jak stwierdzić, na czym powinna polegać jej „właściwa pielęgnacja”? To pytanie było nieraz zadawane przez grupy naukowców, dermatologów, producentów kosmetyków, a wreszcie samych posiadaczy skóry problematycznej.Pielęgnacja cery mieszanej od A do Z

pielęgnacja cery mieszanej

Dzisiaj nie jest trudno znaleźć i nabyć kosmetyki do codziennego stosowania dedykowane osobom z cerą mieszaną, choć prawdą jest, że produkcja środków dla cery z takimi problemami zajęła koncernom farmaceutycznym najwięcej czasu. Aby skóra twarzy, która jest w połowie tłusta, a w drugiej połowie sucha wyglądała zdrowo, trzeba podejść do kwestii pielęgnacji kompleksowo i poświęcić czas na dobór kosmetyków. Z jednej strony konieczne jest wyrównanie poziomu sebum w miejscach przetłuszczających się, z drugiej odbudowanie nawilżenia nadmiernie wysuszonych partii skóry. Nie oznacza to, że wymaga się od nas poddawania partii twarzy z różnymi potrzebami procesom pielęgnacyjnym osobno, niemniej jest to wskazane dla sprawniejszej odbudowy powłoki lipidowej skóry.

Nie należy jednak zapominać, że cała twarz potrzebuje nawilżenia, dlatego, jeśli wybieramy krem na dzień, powinien posiadać lekką konsystencję. Dzięki temu nie zapcha porów, a także będzie pozbawiony nadmiaru składników mogących wpłynąć na wydzielanie łoju (zwiększyć je). Używanie innych preparatów do strefy T, przeznaczonych dla typowo tłustej cery, a innych do suchych partii twarzy skraca poszukiwania jednego, idealnego kosmetyku, który nie tylko usuwałby lśniącą warstwę tłuszczu oraz niwelował skłonność do jej powstawania, ale też intensywnie nawilżał łuszczącą się skórę. Zgodnie z ogólnymi zasadami pielęgnacji ciała i twarzy, żeby jak najwięcej składników odżywczych przeniknęło do głębszych warstw skóry, powinno się wklepywać kremy i produkty pielęgnujące tylko w miejsca, do których są one przeznaczone. Osoby zmagające się z cerą mieszaną zapewne ucieszy fakt, iż mogą sukcesywnie eliminować łuszczące się warstwy naskórka specjalnymi peelingami enzymatycznymi, aktywnie walczącymi ze zmianami ropnymi, a także stosować maseczki nawilżające po wcześniejszym oczyszczeniu skóry. Nie wolno przesadzać z ilością kosmetyków wysuszających, należy również unikać toników z alkoholem, bo jedynie wzmagają one produkcję łoju, którą przecież staramy się powstrzymać. Całkowicie bezpiecznym środkiem nawilżającym dla cery mieszanej (niezależnie od partii twarzy) będą specjalistyczne oleje kosmetyczne, dodawane do kremów albo nakładane osobno.Chociaż ciężko jednoznacznie stwierdzić, co jest odpowiedzialne za kondycję naszej cery: genetyka, styl życia, a może niewłaściwa pielęgnacja, dzisiaj można naprawić niedoskonałości dzięki regularnie stosowanym, specjalistycznym kosmetykom. Gładka i piękna skóra jest do osiągnięcia, nieważne, jakie produkty się stosuje, czy te bardziej naturalne, przygotowane do własnoręcznego rozrobienia czy gotowce stojące na półkach drogerii oraz aptek. Kluczem do sukcesu i najważniejszym elementem w dążeniach do ostatecznego celu jest regularne stosowanie kosmetyków. Ponadto dbanie o to, by nie pojawiły się braki w warstwie ochronnej skóry twarzy, tak bardzo wystawionej na działania niepożądanych czynników. Należy również unikać związków chemicznych, które z pewnością nam zaszkodzą (np. SLS).

2 thoughts on “Cera mieszana – jedna twarz, różne wymagania skóry

 • 2016-11-10 at 09:33
  Permalink

  Jak dla mnie najbardziej problematyczna jest cera tłusta albo wrażliwa, ale mieszana też potrafi sprawić kłopoty 🙂

  Reply
  • 2016-11-10 at 09:40
   Permalink

   Każda cera sprawia pewno problemy i wymaga specjalnego traktowania. Pielęgnacja cery tłustej albo wrażliwej bywa kłopotliwa.

   Reply

Napisz, co myślisz!

%d bloggers like this: