Odżywka do włosów – jak nie pogubić się w ofercie produktów

Pierwsze wrażenie ma decydujące znaczenie w wielu sytuacjach społecznych. Od ludzi wymaga się dbałości o aparycję i wygląd, ponieważ na to zwracamy największą uwagę podczas pierwszego spotkania czy chociażby na rozmowie kwalifikacyjnej. Za jeden z najważniejszych elementów kobiecego wyglądu uważa się włosy, bo często to one są wyznacznikiem kobiecości, docenianym na każdej szerokości geograficznej. Są one zarazem najbardziej narażone na szkodliwe czynniki pochodzenia zewnętrznego (wiatr, mróz, działanie promieniowania słonecznego), ale często same, poprzez niewłaściwą pielęgnację, przyczyniamy się do ich wyniszczenia. Stąd konieczność wspomożenia ich atrakcyjności garścią witamin oraz odżywkami do włosów.


Kiedy użycie odżywki do włosów staje się koniecznością?

odżywki do włosówCzasem podstawowa pielęgnacja nie wystarcza, by pokryć zapotrzebowanie włosów na składniki odżywcze. Niektóre ich typy wymagają szczególnej opieki ze strony właścicielki. Niektóre z nas mają cienkie włosy, inne ze skłonnością do wypadania. Czupryna może wykazywać większą wrażliwość na działanie czynników zewnętrznych, może być bardziej odporna – w efekcie stosowanie dodatkowych produktów pielęgnacyjnych jest fakultatywne. Wiele kobiet nie przywiązuje wagi do odżywek do włosów albo stosuje je niewłaściwie. A przecież podstawowym zadaniem dobrej odżywki jest zbudowanie na powierzchni włosów ochronnego filmu, który ma powstrzymywać oddziaływanie niekorzystnych czynników, przyspieszających zniszczenie, a nawet wypadanie osłabionych kosmyków. Włosy alarmują o niedoborze minerałów i witamin gorszym wyglądem (np. stają się jak siano w dotyku), łamliwością, zmatowieniem – bardzo szybko jesteśmy w stanie zorientować się, że dzieje się z nimi coś niewłaściwego. Odżywka do włosów spełnia jednocześnie wiele funkcji, niezbędnych do zachowania idealnej kondycji: pielęgnuje, wygładza, dodaje blasku, ułatwia rozczesywanie i inne. Warto przed wyborem kosmetyku zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy jeśli chodzi o kondycję włosów i dopiero wtedy poszukiwać najodpowiedniejszego. Co nam po odżywce do włosów przetłuszczających się, jeżeli w rzeczywistości większy nacisk powinnyśmy położyć na odbudowę struktury włosa? Obciążające stylizacje, które nie są dopasowane pod względem długości do typu urody, zmiany hormonalne, odpowiadające za produkcję nadmiaru łoju i w efekcie przetłuszczanie włosów, a do tego upływ czasu skutkują ich wypadaniem, czasem graniczącym również z łysieniem. Jakby tego było mało, kobiety oglądając swoje ulubione seriale czy filmy, widzą modnie wyglądające aktorki, za których charakteryzację odpowiada sztab stylistów. Niejednokrotnie usiłują później odtworzyć uczesanie gwiazd, co również nie jest obojętne dla kondycji włosów. Ponadto stan naszej fryzury jest nierozerwalnie związany także ze stresem i przestrzeganą dietą – im więcej produktów ostrych i z solą znajduje się w naszym codziennym jadłospisie, tym większe prawdopodobieństwo, że będą wypadać w liczbie przekraczającej standardową setkę na dobę.


Dwa rodzaje pielęgnacji, dwa rodzaje odżywek do włosów

jak stosować odżywki do włosówIstnieją dwa zasadnicze rodzaje odżywek do włosów: do spłukiwania oraz bez spłukiwania. Ponadto możemy zdecydować się na bardziej naturalne sposoby pielęgnacji jak np. olejowanie włosów czy też na dbanie o stan włosa od wewnątrz, poprzez suplementację składników odżywczych. Dlaczego jest to ważne? Różne włosy oraz różne problemy z nimi wymagają konkretnych, specyficznych środków pielęgnacji. Ponadto różnego rodzaju specyfiki powinno nakładać się w konkretnej kolejności i na sposób rekomendowany przez producenta lub lekarza. Dla przykładu: niektóre składniki zawarte w preparatach pielęgnacyjnych dają lepsze efekty, jeżeli zwiążą się z szamponem przed jego nałożeniem, a niektóre po, co wpływa pozytywnie na stan naszych włosów po ich wysuszeniu. Odżywki do włosów do spłukiwania mają bogatsze składy i na pewno mocniej obciążą włosy, zwłaszcza że są do codziennego używania. Cechuje je rzadsza konsystencja, przez co trzeba uważać, żeby nie przesadzić z ich ilością w trakcie jednego mycia. Zbyt duża ilość protein i substancji tłustych może sprawić, że włosy po wysuszeniu będą oklapnięte. Odżywki tego typu nakłada się tuż po umyciu włosów i trzyma przez tyle minut, ile zostało wskazane na opakowaniu. Potem dopiero należy je spłukać zimną wodą, która zamyka pory skóry głowy i mieszka włosowego, pozwalając na sprawne funkcjonowanie naturalnych mechanizmów obronnych. Natomiast odżywki do włosów bez spłukiwania mają zazwyczaj postać mgiełki i w przeciwieństwie do tych wymagających spłukiwania, można ich użyć maksymalnie 1-2 razy w ciągu tygodnia. Nie są przeznaczone dla cienkich kosmyków, gdyż zbyt mocno dociążają je do skóry głowy. W skrajnych przypadkach mogą one wywoływać łupież kosmetyczny, wynikający z niedokładnego płukania włosów. Wskazane jest, żeby ten rodzaj odżywki nałożyć na umyte włosy po osuszeniu ich ręcznikiem papierowym i odsączeniu nadmiaru wody.

Właściwa pielęgnacja potrafi zdziałać prawdziwe cuda z kondycją naszych włosów, o czym świadczy chociażby liczba stron w polskiej blogosferze prowadzona przez zapalone „włosomaniaczki”, jak same siebie nazywają. Blogi, na których autorki i czytelniczki wzajemne dzielą się przepisami na maseczki, olejki i odżywki do włosów to pewne i solidne źródło informacji dla każdej początkującej osoby, pragnącej wizualnie polepszyć wygląd swoich włosów. Właściwie i kompleksowo zadbany oraz wypielęgnowany włos może zaskoczyć nawet swoją właścicielkę, przed którą zdawał się przecież nie mieć żadnych tajemnic.

Napisz, co myślisz!

%d bloggers like this: