Wpływ menopauzy na psychikę kobiety

Organizm kobiety niejednokrotnie jest narażony na mało korzystne zmiany. Szczególnie zauważalne jest to kiedy coraz bardziej przybliżamy się do menopauzy, czyli okresu w życiu, którego obawia się każda z nas. Często rozpoczęcie klimakterium kojarzy się z zakończeniem etapu młodości i szeregiem objawów rujnujących dobre samopoczucie na co dzień. Jednak w żaden sposób nie da się przechytrzyć czasu i całkowicie jej uniknąć, a jedynie odciągnąć bądź złagodzić przebieg, żeby łatwiej żyło się nam oraz najbliższym osobom, mającym styczność z naszymi huśtawkami nastrojów. Wiele pań wchodzących w ten okres zadaje pytanie: jak poradzić sobie z tak wielkimi zmianami? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.


Objawy alarmujące o wystąpieniu menopauzy

jak przetrwać menopauzę


Tak jak w przypadku menarche, czyli w momencie początku dojrzewania u młodych dziewcząt, nie ma dwóch dojrzałych kobiet, które przechodziłyby menopauzę w identyczny sposób. W rzeczywistości zgadza się tylko to, że mamy do czynienia z poważnymi zaburzeniami gospodarki hormonalnej, które odpowiadają za stopniowe zanikanie zdolności rozrodczej organów płciowych. Wiąże się to z ustaniem cyklów menstruacyjnych, a przy tym oczyszczania organizmu z martwego nabłonka. Lekarze stwierdzają menopauzę w chwili, gdy krwawienie nie pojawiło się w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, a dodatkowo po szczegółowym badaniu okaże się, że nie dochodzi do produkcji komórek jajowych. Dotyczy to głównie kobiet znajdujących się w przedziale pomiędzy 45-55 lat, gdzie statystyczną granicą wiekową wystąpienia menopauzy jest 51 lat. Aczkolwiek mówi się też o przedwczesnym klimakterium w przypadku kobiet palących papierosy przez dłuższą część życia (wtedy może pojawić się nawet przed czterdziestką) albo którym usunięto operacyjnie jajniki, albo po chemioterapii. Menopauza dzieli się na dwa okresy. Pierwszy to perimenopauza, mająca miejsce przed i po produkcji jajeczek, drugi nazywa się postmenopauzą, gdy jajniki przestają zupełnie spełniać swoją podstawową funkcję. Tak naprawdę, jeśli wierzyć licznym badaniom naukowców, płodność zanika na około 10 lat przed menopauzą, lecz nie da się ukryć, że wiele kobiet rodzi swoje pierwsze dzieci właśnie w wieku przekraczającym 40 lat. Można więc wysnuć wniosek, że nie da się tego dokładnie ustalić ze względu na uwarunkowania danego organizmu. U jednej kobiety rozpocznie się w normalnym trybie, u drugiej nie bez pewnych komplikacji. Zazwyczaj w tym okresie zaczynają się uskarżać na nieregularne miesiączkowanie, objawiające się zmienną długością występowania czy obfitością krwawienia.Menopauza a metody jej leczenia
Czy można samodzielnie rozpoznać pierwsze oznaki menopauzy? Są na tyle charakterystyczne, że nie da się ich pomylić z żadną inną przypadłością, zwłaszcza gdy nakłada się ich kilka jednocześnie. Najważniejszą są nagłe uderzenia gorąca, które trwają od kilkunastu sekund do minuty i zwykle towarzyszą menstruacji. Może to być powiązane z nadmiernym wydzielaniem potu. Do innych zalicza się: problemy ze snem, świąd i suchość pochwy, nietrzymanie moczu oraz przewlekłe zmęczenie. Jakby tego było mało, dochodzą jeszcze gwałtowne huśtawki nastrojów, łącznie ze stanami depresyjnymi, rozdrażnieniem, nieuzasadnionym niepokojem w dzień i w nocy utrudniającym zasypianie, zaburzeniami koncentracji, zdarzają się również napady płaczu. Kondycja psychiczna kobiety w trakcie menopauzy wynika ze zmniejszającej się produkcji dwóch istotnych żeńskich hormonów – estrogenu i progesteronu, które biorą udział także w regulacji pracy narządów rozrodczych. Z rozwiązaniem kwestii niedoboru hormonów od niedawna radzi sobie medycyna nowoczesna, a to za sprawą hormonalnej terapii zastępczej, zalecanej paniom wyjątkowo źle znoszącym klimakterium. Przeprowadza się ją w specjalnie przeznaczonych do tego klinikach o niezbędnym wyposażeniu i pod opieką wykwalifikowanego lekarza, aby dać maksymalny komfort podczas leczenia objawów menopauzy. Według informacji zawartych w broszurach oraz na stronach internetowych placówek, skutki terapii będą dostrzegalne minimum po 5 latach od momentu rozpoczęcia. Na chwilę obecną jest to jedyna metoda niwelowania niekorzystnych objawów menopauzy drogą medyczną. Pozostałe utrzymane są raczej na poziomie domowego leczenia, które będą działać bardziej doraźnie i profilaktycznie niż długofalowo. Mimo to warto się podjąć badań podstawowych funkcji organów czy całych układów, mierzyć ciśnienie w stałych odstępach czasu, zażywać więcej suplementów diety, głównie wapń oraz witaminy z grupy D czy chronić kości przed osteoporozą poprzez uprawianie sportu. Palaczkom rekomenduje się rzucenie palenia, które przyspiesza pojawienie się menopauzy.Menopauza jest nieodłącznym etapem życia każdej z nas. Jeżeli się przyłożymy i zadbamy o swoje zdrowie, będąc jeszcze w pełni sił, powinno nam się udać, ograniczyć przykre jej przejawy po wejściu w podeszły wiek. W powyższym tekście staraliśmy się udowodnić, że istnieje kilka możliwości polepszania samopoczucia w tym trudnym okresie, pomimo tego, że wahania nastrojów zależą od produkcji substancji, na które nie mamy wpływu. Znakomita większość tych sposobów nie stanowi zagrożenia dla życia, toteż spokojnie mogą je stosować nawet osoby mające problemy zdrowotne. Faktem jest, że musimy pogodzić się z tym, iż menopauza i zmiany będące jej następstwem staną się w końcu czymś kompletnie naturalnym i z czasem przyzwyczaimy się do mniej oraz bardziej uciążliwych objawów.

Napisz, co myślisz!

%d bloggers like this: